Dallime mes rishikimeve të "UEFA Super Kupa"

78 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (UEFA Super Kup u zhvendos tek UEFA Super Kupa. Arsyja)
'''EuropenUEFA Super CupKupa''' (ose '''UEFA Super CupKupa Evropiane''') është kompeticiongarimi vjetor i cili luhet në mes të kampionëve të [[UEFA CupKupa|UEFA Kupës]] dhe kampionëve të [[UEFA ChampionsLiga Leaguee Kampionëve|UEFA Ligës së Kampionëve]]. MbahetGarimi mbahetstartfillim të sezonit domestikvendor, në Gusht, dhe në përgjithsipërgjithësi vlersohet si ngjarje e vogël, ku kampionët e ChampionsLigës Leaguesë Kampionëve dhe UEFA CupKupës në lojë dalin me formacione të ndryshëm dhe jo me formacionet e tyre më të forta, pasi që loja luhet pas transferimeve të verës, dhe seleksionimet e klubit mund të jenë të ndryshme me ato që e fituan kompeticioningarimin.
 
Klubi më i suksesshëm është klubi italian [[AC Milan]], me gjithsej pesë tituj të fituarafituar.
 
[[Category:SportFutboll]]
[[Category:UEFA]]