Dallime mes rishikimeve të "Arkitektura post moderne"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
vNo edit summary
Nga mesi i viteve gjashtedhjete te shek. XX e me tej, arkitektet dhe kritiket e artit, pasardhes te stilit modern, zhvilluan tendenca, per te cilat nuk u gjet emertim me i mire sesa '''Arkitektura Postmoderne'''. Pavaresisht se Postmodernizmi nuk eshte nje levizje kohezive, e themeluar prej nje aksiome apo parimi te ndryshem prej atij te stilit paraardhes, sic ndodhi me [[Arkitekturen Moderne|Arkitektura moderne|Arkitekturen Moderne]], mund te thuhet se vetia e perbashket e postmodernisteve eshte vleresimi i individualitetit, madje shpesh here humorit apo ironise, ne veprat e tyre.
 
Ne kohet e sotme, brenda stilit postmodern veprojne:
* [[Arkitektura Neo-Tradicione]], me perfaqesues si [[Michael Grave]], [[Charles Moore]], etj
* [[Stili Internacional]], me perfaqesues si [[Norman Foster]], [[Renzo Piano]], [[Ming Pei]], etj.
* [[Arkitektura Organike]] me perfaqesues si [[Santiago Calatrava]], [[Friedensreich Hundertwasser]], etj.
* [[Dekonstruktivizmi]] me perfaqesues si [[Frank O. Gehry]], [[Daniel Libeskind]], [[Peter Eisenman]], etj.
306

edits