Dallime mes rishikimeve të "Aristokracia"

1.030 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Aristokracia''' ([[Gjuha {{greke|gr.]] :| në kuptimin Sundimi i më të mirëve}} ) formë e sistemit shtetërorë e ngritur dhe kontrolluar nga një grupë e njerëzve ([[Paria]]) të dalluara me të drejta të veçanta nga shtresat e gjëra të shoqërisë. Për dallim nga [[Monarkia]] (Mbretëria) dhe [[Demokracia]] në shtetet aristrokrate pushteti legjistativ dhe juridik mbahet në duar të njerëzve të me emër, zakonisht pasanikët.
 
[[Category:Sisteme shtetërore]]
 
[[ar:أرستقراطية]]
[[be-x-old:Арыстакратыя]]
[[bg:Аристокрация]]
[[bs:Aristokratija]]
[[ca:Aristocràcia]]
[[da:Aristokrati]]
[[de:Aristokratie]]
[[en:Aristocracy]]
[[eo:Aristokratio]]
[[es:Aristocracia]]
[[et:Aristokraatia]]
[[eu:Aristokrazia]]
[[fa:آریستوکراسی]]
[[fi:Aristokratia]]
[[fr:Aristocratie]]
[[gl:Aristocracia]]
[[he:אריסטוקרטיה]]
[[hr:Aristokracija]]
[[hu:Arisztokrácia]]
[[id:Aristokrasi]]
[[is:Aðalsveldi]]
[[it:Aristocrazia]]
[[ja:貴族制]]
[[ka:არისტოკრატია]]
[[lt:Aristokratija]]
[[lv:Aristokrātija]]
[[mk:Аристократија]]
[[nl:Aristocratie]]
[[nn:Aristokrati]]
[[no:Aristokrati]]
[[pl:Arystokracja]]
[[pt:Aristocracia]]
[[ro:Aristocraţie]]
[[ru:Аристократия]]
[[sh:Aristokracija]]
[[simple:Aristocracy]]
[[sl:Aristokracija]]
[[sr:Аристократија]]
[[sv:Aristokrati]]
[[th:อภิชนาธิปไตย]]
[[tr:Aristokrasi]]
[[uk:Аристократія]]
[[zh:贵族制]]
10.357

edits