Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Shtetet e Bashkuara të Amerikës''' shtrihen në kontinentin e [[Amerika veriore|Amerikës Veriore]]. Ato shtrihen mes Oqeanit Atlantik dhe Paqësor. Përfshijnë pjesën qendrore, jugore, skajin veriperëndimor - Alaskën dhe ishujt e Havajeve në Oqeanin Paqësor.
SHBA në veri kufizohen me Kanadanë, ndërsa në jug me Meksikën, përkatësisht lumin Rio Grande, i cili është lumë kufitar mes këtyre dy shteteve. Shtrirja në mes Oqeanit Atlantik dhe Oqeanit Paqësor ka bërë që SHBA të kenë pozitë mjaft të përshtatshme gjeografike në Amerikën veriore. Përmes këtyre oqeaneve SHBA kanë lidhje të mirë komunikative me Evropën, Amerikën Jugore, Australinë, Azinë dhe vëndet tjera .
[[Figura:MtHood TrilliumLake.jpg|thumb|right|300px|Vullkani i shuar Mount Hood,]]