Ndryshimi mes inspektimeve të "Bimët shumëvjeçare"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bimet shumëvjeçare u zhvendos tek Bimët shumëvjeçare. Arsyja)
 
Bime qe jetojne per nje numer te pacaktuar vitesh; lindin, kane nje zhvillim vegjetativ qe mund te zgjase per disa sezone. Periudha e riprodhimit nuk sjell vdekjen e bimes, ajo mbijeton dhe vitin pasardhes lulezon perseri dhe prodhon fara te reja e keshtu me radhe. Te gjitha bimet drunore jane shumevjecare, por edeh shume barishtore, sidomos ato qe kane organe nentokesore si rizoma, bulbe, etj., qe i bejne te mundur mbijetesen me sythe te fshehur, ndersa pjesa jashtetokesore vdes.
 
[[ar:ذات الحولين]]
[[bg:Многогодишни растения]]
[[ca:Perenne]]
[[cs:Trvalka]]
[[da:Staude]]
[[de:Staude]]
[[en:Perennial plant]]
[[eo:Staŭdo]]
[[es:Planta perenne]]
[[fi:Monivuotinen kasvi]]
[[fr:Plante vivace]]
[[gl:Perenne]]
[[he:בוטניקה - מונחים#צורות חיים של צמחים]]
[[hu:Évelő növény]]
[[is:Fjölær jurt]]
[[it:Pianta perenne]]
[[ja:多年生植物]]
[[ka:მრავალწლოვანი მცენარეები]]
[[ko:다년생식물]]
[[nl:Vaste plant]]
[[no:Staude]]
[[pl:Roślina wieloletnia]]
[[pt:Planta perene]]
[[ru:Многолетние растения]]
[[simple:Perennial]]
[[sv:Perenner]]
[[ta:பல்லாண்டுத் தாவரம்]]
[[uk:Багаторічні рослини]]
[[zh:多年生植物]]
10.357

edits