Dallime mes rishikimeve të "Ramadan Haziri"

35 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Ramadan Haziri''' u lind më 10 prill 1940 në Muhoc të Ferizajt. Mbaroi studimet e larta në Shkencat Historike, në Universitetin e Prishtinës. Një kohë punoi si mësimdhënës në Ferizaj e Kaçanik.
 
 
Ramadan Haziri u lind më 10 prill 1940 në Muhoc të Ferizajt. Mbaroi studimet e larta në Shkencat Historike, në Universitetin e Prishtinës. Një kohë punoi si mësimdhënës në Ferizaj e Kaçanik.
Me politikën antishqiptare të ish Jugosllavisë u ndesh që në vitin e largët 1957. Kjo ishte e vetmja arsye pse u largua nga puna, pse u burgos disa herë dhe u eliminua nga jeta publike.
 
U dënua me 12 vjet burg, prej të cilave 6 i mbajti.
U dënua me 12 vjet burg, prej të cilave 6 i mbajti. Ramadan Haziri startoi me publicistikë:{"Arti i atdhedashurisë", Tiranë, 1999)Për të vazhduar pastaj në fushën e romanit. Në konkursin letrar të shtëpisë botuese BUZUKU, për romanin "Vrasësit e dashurisë" mori çmimin e tretë.
Aktualisht jeton në Prishtinë.
 
==KrijimtariaVeprat letrare ==
* [["Arti i atdhedashurisë"]], publicistikë, Tiranë, 1999
* [["Moqalet e Sazlisë"]], rrëfime, 2002
* [["Vrasësit e dashurisë"]], "Buzuku",Prishtinë, 2007
 
{{Biografi-cung}}
 
[[Category:Shkrimtarë shqiptarë]]
 
[[category:lindje 1940]]
{{Biografi-cung}}
[[Kategoria:Shkrimtar shqiptar]]