Dallime mes rishikimeve të "Vdekja e kalit"

592 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: pl:Śmierć konia)
No edit summary
|TitullFilm={{PAGENAME}}
|TitullOrg={{PAGENAME}}
|VendiProd= [[Tirana]], [[Albania]]
|VitiProd= [[1992]]
|Minuta=
|Gjuha=[[Shqip]]
|Genre=
|Mosha=
|Regjisori= [[Saimir Kumbaro]]
|Skenari= [[Nexhati Tafa]]
|Romani=
|Kompozitori= [[Rene Aubry]]
|Kamera=
|DrejtorArt=
|Prerja=
|Producenti=
|Aktori1= [[Timo Flloko]]
|Aktori2= [[Rajmonda Bulku]]
|Aktori3= [[Tinka Kurti]]
|Aktori4=
|Aktori5=
|Aktori8=
|}}
Filmi "Vdekja e kalit" është prodhuar në vitin [[1992]]. Regjia: Saimir Kumbaro, Skenari: Nexhati Tafa, Producent: Albafilm Studio , Muzika: Rene Aubry.
=== Përmbajtja e filmit ===
Kjo është historia e kuajve të njohur të rracës Arba. Në 1975 një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare i cili ngriti fermën e pare të kuajve në Shqipëri u dënua me vdekje. Kjo shënoi fillimin e ekzekutimit të kuajve. Agroni në “Vdekja e kalit” shpëton një kalë dhe për këtë dënohet nga gjygji ushtarak. Jeta e tij shkaterrohet, sepse gruaja e tij, pasi ishte shtatezene, ben abort, dhe nga presioni i prinderve dhe motres, kerkon divorcin. Por vdes nga hemoragjia qe mori gjate abortit. Mbas permbysjes se sistemit, te denuarit politik dalin dhe Agroni kerkon te kerkoj prinderit e tij, por merr vesh qe ato ishin internuar ne nje fshat te larget.
 
Ky eshte filmi i pare shqiptare qe ve ne dukje anet negative te sistemit komunist per shoqerine shqipetare.