Ndryshimi mes inspektimeve të "Tony Levin"

574 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Infobox muzikant | emri = Tony Levin | pseudonim = | foto = 230px | titulli = | emri i vërtetë = | lindja = {{Ditëlindja dhe mosha|6|6|1946}}<br>{{flagicon...)
 
 
'''Tony Levin''' (i lindur më [[6 qershor]] [[1946]] në [[Boston]], [[Massachusetts]]) është basisit [[Shtetet e Bahkuara|amerikan]], i njohur për bashkëpunimin e tij [[progressive rock]] pionirët [[King Crimson]] dhe [[Peter Gabriel]]. Ai gjithashtu ka qenë anëtar i bendeve [[Bruford Levin Upper Extremities]], [[Liquid Tension Experiment]] dhe e drejton bendin e tij Tony Levin Band.
 
Session muzikant jashtëzakonsiht produktiv, Levin ka marrur pjesë në qindra albume, duke përfshirë ata të [[John Lennon]], [[Lou Reed]], [[Alice Cooper]], [[Pink Floyd]], [[Yes]], [[Seal]], [[Sarah McLachlan]], [[The Roches]], [[Todd Rundgren]], dhe [[Cher]]. Ai gjithashtu ka shkuar nëpër turneja me artistët [[Paul Simon]], [[Gary Burton]], [[James Taylor]], [[Herbie Mann]], [[Goro Noguchi]], [[Judy Collins]], [[Joe Yamanaka]], [[Carly Simon]], [[Peter Frampton]], [[Anderson Bruford Wakeman Howe]], [[Tim Finn]], [[Richie Sambora]], dhe [[Claudio Baglioni]].