Beqir Vokshi: Dallime mes rishikimesh

631 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Rreshti 1:
[[Beqir Vokshi]], lindi në vitin [[1890]] në [[Gjakovë]] dhe u vrar më [[22 janar]] të vitit [[1923]] nga Juniku për në [[Krumë, ishte Udheheqes i Komunitetit të Gjakovës dhe Komandant i Ushtisë së Zonës Neutrale të Junikut]].
 
=Jeta=
 
Ajë ishte Udheheqes i [[Komunitetit të Gjakovës|Komuniteti i Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[Zones Neutrale te Junikut|Zona Neutrale e Junikut]]. Beqir Vokshi u Vra pas shpinde pa besisht nga " Herojt e quajtur sod si Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica" të cillet i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajë i cilli Masakroj Popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatori kryesor i Kryegritjes Bolqevike, për të Rrezuar Qeverine shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjen, e cilla kisht Filluar nga Sulmi i [[Tropojes|Tropojë]] dhe Rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina
 
[[category:heronj]]
70

edits