Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Kroacisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Klima]] e Kroacisë është klimë e Mesdheut dhe kontinentale. Klima kontinentale dominon me dimër të ftoftë dhe verë të nxehtë në veri ndërsa në bregdet mbanë verë e thatë.
 
Pjesa më e madhe e relievit[[relievi]]t përgjatë kufirit me [[Hungaria|Hungarinë]] është e rrafshët, përgjatë bregdetit në Dalmaci është teren i vrazhdë me bjeshkë dhe male. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të detit Adriatik ( 0m ) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,830 metrave në Dinara, afër kufirit me Bosnjën.
 
Si pasurit natyrore të këtij vendi llogariten: [[nafta]], pakë [[qymyri|qymyr]], [[boksiti]], [[kalciumi]], [[gipsi]], asfalti natyrorë, silici, [[kripa]] si dhe [[prurja e ujit]].<!--oil, some coal, bauxite, low-grade iron ore, calcium, gypsum, natural asphalt, silica, mica, clays, salt, hydropower-->