Ndryshimi mes inspektimeve të "NDB"

39 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Mënyra e operimit==
 
[[Figura:NDB_ZBAA_36L_MMNdb1.JPGjpg|thumb|right|300px|StacioniNjë stacion NDB afër Aeroportit Ndërkombëtar të PekingutGjermani.]]
 
Navigimi me radiokompas kryhet me ndihmën e dy pjesëve: gjetësi automatik i drejtimit (ang. Automatic Direction Finder apo ADF) është pajisja që mbahet nga operuesi në aeroplan dhe detekton sinjalin NDB, dhe transmetuesi NDB që gjendet në një vendndodhje statike të njohur gjeografike.