Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

16 bytes added ,  14 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
 
== Jeta ==
{{Dyshim}}
{{joref}}
Ajë ishte Udheheqes i [[Komuniteti i Gjakovës|Komunitetit të Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[Zona Neutrale e Junikut|Zones Neutrale te Junikut]]. Beqir Vokshi u Vra pas shpinde pa besisht nga " Herojt e quajtur sod si Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica" të cillet i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajë i cilli Masakroj Popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatori kryesor i Kryegritjes Bolqevike, për të Rrezuar Qeverine shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjen, e cilla kisht Filluar nga Sulmi i [[Tropojë|Tropojes]] dhe Rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina