Ndryshimi mes inspektimeve të "Sylvia Plath"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Sylvia Plath''' ishte poete, romansiere dhe noveliste amerikane e lindur më 27 tetor 1932BostonSHBA-ve. Ajo është më e njohur për poezinë e saj, Plath...)
 
 
Pas vdekjes, më [[1982]] u nderua me çmimin [[Pulitzer]], për veprën "[[The Collected Poems]]".
 
Për jetën e saj, më [[2003]] u inqizua edhe filmi "[[Sylvia]]" i regjisores [[Christine Jeffs]], nga [[Zelanda e Re]], ku rolin e Sylvia Plath e luan [[Gwyneth Paltrow]], ndërsa të Ted Hughes [[Daniel Craig]].