Ndryshimi mes inspektimeve të "Sylvia Plath"

30 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Sylvia Plath''' ishte poete, romansiere dhe noveliste amerikane e lindur më [[27 tetor]] [[1932]] në [[Boston]] të [[SHBA]]-ve.
 
Ajo është më e njohur për poezinë e saj, Plath poashtupo ashtu ka shkruar edhe një roman gjysmë autobiografikkautobiografik, ''[[The Bell Jar]]'' me pseudonimin [[Victoria Lucas]], në të cilën ka përshkruar luftën e saj me depresionin. Së bashku me [[Anne Sexton]], Plath bënë një lëvizje të re në poezinë amerikane, në drejtimin të cilin e filluan [[Robert Lowell]] dhe [[W.D. Snodgrass]].
 
Plath gjithashtu u bë e njohur me jetën e saj private, në të cillëncilën e përcollën probleme të shumta dhe martesa me poetin anglez [[Ted Hughes]]. Ajo bëri vetëvrasje më [[11 shkurt]] [[1963]] në [[Londër]] dhe u bë ikonë e feminizmit dhe e vuajtjes.
 
Pas vdekjes, më [[1982]] u nderua me çmimin [[Pulitzer]], për veprën "[[The Collected Poems]]".
 
Për jetën e saj, më [[2003]] u inqizuarealizua edhe filmi "[[Sylvia]]" i regjisores [[Christine Jeffs]], nga [[Zelanda e Re]], ku rolin e Sylvia Plath e luan [[Gwyneth Paltrow]], ndërsa të Ted Hughes [[Daniel Craig]].
 
== Bibliografia ==
 
===PoeziaPoezi===
*''The Colossus and Other Poems'' (1960)
*''[[Ariel (Plath)|Ariel]]'' (1965)
 
{{DEFAULTSORT:Plath, Sylvia}}
 
[[Category:Shkrimtarë amerikanamerikanë]]
[[Category:Lindje 1932]]
[[Category:Vdekje 1963]]
 
[[af:Sylvia Plath]]
[[zh:希薇亞·普拉斯]]
[[zh-min-nan:Sylvia Plath]]
 
 
 
[[Category:Shkrimtarë amerikan]]
[[Category:Pulitzer prizes]]
[[Category:Lindje 1932]]
[[Category:Vdekje 1963]]
12.723

edits