Ndryshimi mes inspektimeve të "Lakra"

654 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Cabbage.jpg|thumb|]]
'''Lakra''' është një [[bima|bimë]] barishtore që mbillet, e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj. Jo pak por 22 kalori mund të përftojë gjithsecili nga ne nëse konsumon qoftë edhe 30 gramë lakër të gatuar. Mjekësia Popullore ne Evropë, Azi, kohët e fundit edhe në Amerikë, tregon se ky është një nga bimët më çudibërëse dhe më të domosdoshme, kjo edhe për numrin e kalorive që përmban. Lakra përmban përbërës të cilët stimulojnë prodhimin e enzimave në organizëm, të cilat realizojnë prodhimin e radikaleve të lira dhe reduktojnë simptomat gripale. Lakra mund të hahet ashtu siç është e freskët, mund të gatuhet duke u zierë me kujdes. Nuk është i këshillueshëm përdorimi i tepërt i lakrës turshi.
'''Lakra''' është një [[bima|bimë]] barishtore që mbillet, e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj.
 
 
 
Anonymous user