Ndryshimi mes inspektimeve të "KF Tirana"

543 bytes added ,  12 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 217.24.240.241 (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.
v (U kthyen ndryshimet e 217.24.240.241 (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.)
Në vitet 1991-95 Tirana (që në gusht 1991 rimori emrin e saj të vërtetë), ashtu si e gjithë shoqëria e sporti shqiptar, përjetoi një periudhë tranzicioni e luhatjesh, të karakterizuar nga largimi i pothuajse të gjithë lojtarëvë jashtë vendit. Por Tirana nuk duron të jetë për shumë kohë larg vendeve të nderit. Kështu më 1995 ajo u rishpall kampion 5 javë para përfundimit të kampionatit e arriti të grumbullojë plot 12 pikë diferencë nga vendi i dytë. Por tanimë bëhet fjalë jo për histori, por për të tashmen që të gjithë e njohim. Tirana vazhdon të dominojë skenën e futbollit shqiptare e t'u dhurojë emocione e gëzim tifozave të saj të përjetshëm, atyre që ndjehen tironas e që mendojnë se bardheblu nuk është thjesh një pasion, por një fe, nje besim.
 
==Arritjet==
FK TIRANA NUK KA ASNJE ELEMENT TE NXJERRE NGA SHKOLLA E VETE , DUKE U KTHYER NE MONSTER QE MERR TALENTET E EKIPEVE TE TJERA , FALE MBESHTETJES SE MADHE EKONOMIKE QE KA PREJ BIZNESEVE QE NDERTOJNE PALLATE , PA ASNJE PEME PERRETH
[[Figura:SK Tirana 1930.gif|250px|thumb|SK Tirana, kampionët e [[1930]] ]]
KF Tirana eshte skuadra me e kurorezuar e Shqiperise duke fituar:
 
* [[Superligen/Kategorine Superiore te Shqiperise]] 23 here(1930, 1931, 1932, 1934, 1936, 1937, 1964-65, 1965-66, 1967-68, 1969-70, 1981-82, 1984-85, 1987-88, 1988-89, 1994-95, 1995-96, 1996-97, 1998-99, 1999-00, 2002-03, 2003-04, 2004-05, 2006-07).
 
* [[Kupen e Shqiperise]] 13 here(1938, 1963, 1976, 1977, 1983, 1984, 1986, 1994, 1996, 1999, 2001, 2002, 2006).
 
* [[Superkupen e Shqiperise]] 7 here (1994, 2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007).
Ne vitin 1996 dhe 1999, KF Tirana ishte fituesi i te dy trofeve te vendit, Kampion i Superliges dhe fitues i Kupes se Shqiperise, por nuk ju dhurua trofeu i Superkupes.
 
==Lidhje të jashtme==
59

edits