Ndryshimi mes inspektimeve të "Tony Levin"

4 bytes added ,  12 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| instrument = [[Bas kitara]]<br />[[Chapman Stick]]<br />[[Tuba]]<br />[[Kontrabasi]]
| zhanri = [[Progressive rock]]<br />[[Experimental rock]]<br />[[Jazz fusion]]
| bashkëpunim = [[King Crimson]], [[Peter Gabriel]], [[Liquid Tension EpxerimentExperiment]], [[Bruford Levin Upper Extremities]], [[Head]], [[Pink Floyd]], [[Yes]], [[John Lennon]], [[Alice Cooper]], [[Seal]], [[Cher]], [[Liquid Trio Experiment]]
| label =
| webfaqja = [http://www.tonylevin.com www.tonylevin.com]
Session muzikant jashtëzakonsiht produktiv, Levin ka marrur pjesë në qindra albume, duke përfshirë ata të [[John Lennon]], [[Lou Reed]], [[Alice Cooper]], [[Pink Floyd]], [[Yes]], [[Seal]], [[Sarah McLachlan]], [[The Roches]], [[Todd Rundgren]], dhe [[Cher]]. Ai gjithashtu ka shkuar nëpër turneja me artistët [[Paul Simon]], [[Gary Burton]], [[James Taylor]], [[Herbie Mann]], [[Goro Noguchi]], [[Judy Collins]], [[Joe Yamanaka]], [[Carly Simon]], [[Peter Frampton]], [[Anderson Bruford Wakeman Howe]], [[Tim Finn]], [[Richie Sambora]], dhe [[Claudio Baglioni]].
 
Levin ndihmoi në popullarizimin e instumenteve [[Chapman Stick]] dhe NS [[upright bass]]. Ai gjithashtu ka shpikur paisjen "funk fingers", e cila imiton zërin e telave të goditur me shtagat për bateri (dhe tingëllon ngjajshëm seme teknikën slap and pop të basit).
 
==Diskografia==