Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

15 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|thumb|right|300px| Akullnaja Aleq në Alpe]]
 
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropicaltropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zëznëzënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në tëcilattë cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.
[[Figura:Icebergs cape york 1.JPG| thumb| right|300px|Grenlandë, krijimi i brigjeve të akullta]]
 
 
12.723

edits