Dallime mes rishikimeve të "Krahneza"

35 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Krahneza'''.- Krahneza është e përbërë prej formave të imta, jo të lëmuara dhe të ngjashme me brymen, të cilat kur [[koha]] është me [[Mjegulla|mjegull]] dhe e ftohet kapen për degë dhe skaje të mprehta, dhe rëndom në skaje vertikale. Duket se për formimin e krahnezës janë sidomos të përshtatshëm ato pjesë të sendeve, të cilat ftohen shpejt. Me këtë rast, përçushmëriapërçueshmëria e nxehtësisë, nuk ka kurrfarë rëndësie, sepse krahneza paraqitet poashtupo ashtudrunjëdrunj sikurse edhe në sende prej [[hekuri]]t.
 
Krahneza formohet në dy forma të ndryshme si : krahnezë e rëndomtrëndomtë dhe si krahnezë e fortë.
 
[[Category: Klima]]
[[Category: Gjeografi]]
12.723

edits