Dallime mes rishikimeve të "Sylvia"

42 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Sylvia''' është një film anglez i vitit 2003, i regjisores nga Zelanda e Re, Christine Jeffs, e cila është bazuar në një ngjarje të vërtetë për artin, dashurin...)
 
'''Sylvia''' është një film anglez i vitit [[2003]], i regjisores nga [[Zelanda e Re]], [[Christine Jeffs]], e cila është bazuar në një ngjarje të vërtetë për artin, dashurinë dhe për jetën në bashkëshortësi të dy shkrimtarëve më të njohur të shekullit të 20-të, shkrimtares amerikane [[Sylvia Plath]] dhe poetit anglesanglez [[Ted Hughes]].
 
Yjet në film janë [[Gwyneth Paltrow]] (si Sylvia Plath), [[Daniel Craig]] (si Ted Hughes), [[Jared Harris]] (si Al Alvarez), [[Amira Casar]] (si Assia Wevill) dhe [[Blythe Danner]] (si Aurelia Plath).
 
[[Frieda Hughes]], vajza e Sylvias dhe Tedit, është distancuedistancuar nga ky film, duke menduar se kjo e eksploaton vdekjen e nënës së saj.<ref name="HBO">[http://books.guardian.co.uk/news/articles/0,6109,887734,00.html Jamie Wilson], Gurdian Unliited, accessed [[September 23]], [[2007]]. </ref>
 
==Referenca==
{{ref}}
<div class="references-small">
<references/>
</div>
 
 
== Lidhjet e jashtme ==
 
* [http://www.sylviamovie.com/ OfficialFaqja sitezyrtare]
*{{imdb emri|id=0325055|emri=Sylvia}}
* [http://www.rottentomatoes.com/m/sylvia/ Rotten Tomatoes review]
 
 
[[Category:FilmFilma 2003]]
[[Category:Filma anglezë]]
 
12.723

edits