Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

5 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.]
 
[[Figura:Icebergs cape york 1.JPG|thumb|300px|Grenlandë, krijimi i brigjeve të akullta]]
==Krijimi==
[[Figura:Icebergs cape york 1.JPG|thumb|300px|Grenlandë, krijimi i brigjeve të akullta]]
==shpejtësia e lëvizjes së akullnajave==
 
==shpejtësiaShpejtësia e lëvizjes së akullnajave==
 
===Akullnajat më ë gjata në botë===
* ''Lambert'', [[Australi]] teritorijterritori na [[Arktik]], gjatësia: 402 km, gjerësia: do 64 km
* ''Peterman'', Grenlanda veriore, gjatësia 200 km
* ''Beardmore'', [[zelandaZelanda e Re]] teritorinëterritorin Arktik, gjatësia: 200 km
* ''Hispar-Biafo'', në malet Karakorum në [[Pakistan]], gjatësia: 120 km, gjerësia: do 3,2 km
* ''Hubbard'', Sh. Elena [[Allaskë]], [[SHBA]], gjatësia: 114 km
* ''Humboldt'', Grenlandë, gjatësia 114 km, gjerësia: 95 km
* ''Koettlitz'', mali Royal Society në territorin e Z elandesZelandës së Re në Antarktik gjatësia: 85 km, gjerësia rreth 13 km .
 
==Lidhje të jashtme==
{{gjeo-cung}}
[[Category:Gjeografi]]
 
[[af:Gletser]]
[[als:Gletscher]]
12.723

edits