Dallime mes rishikimeve të "Vladimir Lenini"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Për përmirësim}}
[[Figura:Soviet Union, Lenin (55)CL.jpg|thumb|]]
'''Vladimir Ilic Lenin''' ( Rusisht: Влади́мир Ильи́ч Ле́нин- Emir I lindjes: Vladimir Ilic Uljanov - 10 Prill 1870-21 Janar 1924) ishte nje revolucionar rus, politikan komunist, pjesmarres dhe lider ne Revolucionin e Tetorit , udheheqesi i pare i Republikes Sovjetike Socialiste Ruse dhe qe prej 1922 lideri i pare ‘de facto’ i bashkimit Sovjetik.
Ne 1999 ai u emerua nga revista TIME Magazine si nje prej 100 njerezve me me influence te shekullit te 20e.
Kontributet e tija ne teorine Marksiste pergjithesohen si Leninizem.
 
 
 
== Rikthimi ne Rusi ==
[[Figura:Soviet Union, Lenin (55).jpg|thumb|]]
Pas Revolucionit te Shkurtit 1917 ne Rusi dhe abdikimit te Car Nikolla II, Lenini u bind se duhej te kthehej ne Rusi sa me shpejt te ishte e mundur, por kjo ishte problematike pasi ai ishte I izoluar ne nje zone neutrale te Zvicres si pasoje e shkaterrimit qe Lufta e Pare Boterore beri midis shteteve fqinje. Fritz Platen ,nje komunist zvicerian beri te mundur negociatat me qeverine gjermane qe Lenini me njerzit e tij te udhetonin nepermjet Gjermanise me te ashtquajturin “treni I mbyllur” . Qeveria gjermane shpresoi qartesisht se rikthimi I Leninit nuk do te krijonte shqetesime ne Rusine qe do te ndihmonte per te sjelle fundin e luftes ne kampin lindor e per te lejuar me tej Gjermanine qe te perqendrohej per tu prishur planet aleateve perendimor.
Ne 16 Prill 1917, Lenini mberriti me tren ne nje pritje te trazuar e te zhurmeshme ne Stacionin Finlandez ne Petrograd. Ai menjehere morri nje rol udheheqes perbrenda levizjes bolshevike duke publikuar Tezat e Prillit ku thirrej per nje opozite pa kompromise kundrejt qeverise provizore. Fillimisht, Lenini izoloi partine e tij nepermejet nje animi nga e majta.
78

edits