Dallime mes rishikimeve të "Firencia"

No change in size ,  13 vjet më parë
v (roboti shtoj: hy:Ֆլորենցիա)
'''Firenca''' apo '''Firenza''' (italisht ''Firenze'') është një [[Italia|qytet mes-italiane]] te lumi [[Arno (lumi)|Arno]] me 382.000 banor. Ajo është kryeqyteti i [[Toskana|Toskanës]] dhe [[Provinca Firence|Provincës Firence]]. Për shkak të domethënisë [[Kultura|kulturore]] të saj – sidomos për [[art]] – emërohet Firenca si "Athina italiane".
 
vlera^vjosa(L)
== Historia ==
 
== Gjeografia ==
Anonymous user