Ndryshimi mes inspektimeve të "Pulla"

165 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: cs, it, ru, sk
v
v (roboti shtoj: cs, it, ru, sk)
Sipulla (nga ngjajshmëria me [[pullën]], ang. Computing Button) është një vegël informatike e përbër nga vegla grafike dhe funksioni i përcjeljes së informacionit. Emërtimi i sipullave bëhet në bazë të funksionit apo paraqitjes së tyre grafike. Kështu për nga funksioni dallohen sipullat vërteto, hyrë, gjurmo, etj. këto funksione pasta "lidhen" për një vizatim të paraqitur në ekran mbi të cilin zakonisht shkruhet edhe termi i komandes si p.sh.: OK, Shko, Ik, Aktivizo apo Kërko, Gjurmo, Dërgo etj.
{{Commons|Category:Buttons}}
 
[[cs:Tlačítko]]
[[de:Schaltfläche]]
[[en:Button (computing)]]
[[es:Botón (informática)]]
[[fr:Bouton (informatique)]]
[[it:Command button]]
[[ja:ボタン (GUI)]]
[[pl:Przycisk]]
[[ru:Кнопка (графический интерфейс пользователя)]]
[[sk:Tlačidlo (grafický prvok)]]
[[zh:按钮]]
2.146

edits