Dallime mes rishikimeve të "Bosnja (rajon)"

69 bytes added ,  14 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: thumb|right|300px| harta e Bosnës ==Gjeografia== Në aspektin historic dhe gjeografik, ky regjion me emrin bosna përfshinë pjesën veriore të shtetit të s...)
 
[[Figura:Bosna regija.jpg|thumb|right|300px| harta e Bosnës]]
==Gjeografia==
Në aspektin historichistorik dhe gjeografik, ky regjion me emrin bosnaBosna përfshinë pjesën veriore të shtetit të sotshëm të [[Bosnja dhe hercegovina|Bosnjës dhe hercegovinësHercegovinës]]. Regjioni kryesisht shtrihet në [[Malet dinareDinare]] dhe shtrihet përgjat kufirit të ultësisrës së Panonisë,deri te lumi[[ Sava]] në veri dhe [[ Drina]] në lindje.
 
Bosna si regjipn përfshinë teritor prej 41 000 km2 , e që përfshinë 80% të teritorit të sotshmë të shtetit të[[Bosnja dhe Hercegovina| B dhe H]]. Kufi zyrtar në mes resgjionit të bosnësBosnës dhe regjionit jugor Hercegovinës nuk ekziston. Këto dy regjione nga mesjeta përbëjnë një njësi gjeopolitike, ndërsa emiremri “Bosna” zakonisht në aspektin historic dhe gjeopolitik përdoret për të dy regjionet ( Bosnja dhe hercegovinaHercegovina).
 
==Relievi==
==Klima ==