Dallime mes rishikimeve të "Bosnja (rajon)"

No change in size ,  14 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
[[Figura:Bosna regija.jpg|thumb|right|300px| harta e Bosnës]]
==Gjeografia==
Në aspektin historik dhe gjeografik, ky regjion me emrin Bosna përfshinë pjesën veriore të shtetit të sotshëm të [[Bosnja dhe hercegovinaHercegovina|Bosnjës dhe Hercegovinës]]. Regjioni kryesisht shtrihet në [[Malet Dinare]] dhe shtrihet përgjat kufirit të ultësisrës së Panonisë,deri te lumi[[ Sava]] në veri dhe [[ Drina]] në lindje.
 
Bosna si regjipnregjion përfshinë teritor prej 41 000 km2 , e që përfshinë 80% të teritorit të sotshmë të shtetit të[[Bosnja dhe Hercegovina| B dhe H]]. Kufi zyrtar në mes resgjionit të Bosnës dhe regjionit jugor Hercegovinës nuk ekziston. Këto dy regjione nga mesjeta përbëjnë një njësi gjeopolitike, ndërsa emri “Bosna” zakonisht në aspektin historic dhe gjeopolitik përdoret për të dy regjionet ( Bosnja dhe Hercegovina).
 
==Relievi==