Dallime mes rishikimeve të "Bosnja (rajon)"

7 bytes added ,  14 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: bg, bs, de, en, eo, es, et, fi, fr, he, hr, id, it, ja, ko, lt, nl, nn, ro, sk, sr, sv, ta, zh)
[[Figura:Bosna regija.jpg|thumb|right|300px| harta e Bosnës]]
==Gjeografia==
Në aspektin historik dhe gjeografik, ky regjion me emrin Bosna përfshinë pjesën veriore të shtetit të sotshëm të [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës dhe Hercegovinës]]. Regjioni kryesisht shtrihet në [[Malet Dinare]] dhe shtrihet përgjat kufirit të ultësisrës së Panonisë, deri te lumi[[ Sava]] në veri dhe [[ Drina]] në lindje.
 
'''Bosna''' si regjion përfshinë teritor prej 41 000 km2 , e që përfshinë 80% të teritorit të sotshmë të shtetit të[[Bosnja dhe Hercegovina| B dhe H]]. Kufi zyrtar në mes resgjionit të Bosnës dhe regjionit jugor Hercegovinës nuk ekziston. Këto dy regjione nga mesjeta përbëjnë një njësi gjeopolitike, ndërsa emri “Bosna” zakonisht në aspektin historichistorik dhe gjeopolitik përdoret për të dy regjionet ( Bosnja dhe Hercegovina).
 
==Relievi==