Ndryshimi mes inspektimeve të "Profeti"

2 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: bg:Пророк)
[[Figura:Michelangelo Buonarroti 027.jpg|thumb|250px|Profeti Jeremia, nga [[Michelangelo Buonarroti]]]]
'''ProfetiPejngamer''' ([[Greqishtja|greq]]. '''προφητης'''', pro+fitis - para+thënës) është një njeri besimtar, me dhunti të thella morale dhe fuqi të madhe shprehëse, që flet nga frymëzimi [[Hyji|hyjnor]], duke zbuluar ose shpjeguar dëshirën e [[Perëndia|Perëndisë]]. Profeti mund të përkufizohet edhe njeriu i zgjedhur nga Perëndia, që u sjell njerëzve një (para) lajmërim të marrë prej tij nëpërmjet një [[vegimi]], [[dëgjimi]], ose [[Ëndrra|ëndrre]]. Shpesh një profet quhet edhe paralajmërues, parashikues ose parathënës i së ardhmes.
 
==Profetët në hebraizëm==
Anonymous user