Ndryshimi mes inspektimeve të "Moisiu"

13 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{fjala}}
[[Image:Rembrandt Harmensz. van Rijn 079.jpg|thumb|200px|MusaMoisiu me [[Dhjetë urdhëresat]].]]
'''MusaMoisiu''' ([[Hebraishtja|hebr.]] ''' מֹשֶׁה''' Moshe; [[Arabishtja|arab.]] '''موسى,''' Mūsā) ishte një [[Judaizmi|hebre]] [[Bibla hebraike|biblik]], udhëheqës [[Feja|fetar]], ligjprurës, [[Profeti|profet]], prijës ushtarak dhe historian. Mendohet që Moisiu të ketë jetuar në qindvjeçarin e VII p.e.r. Ai mbahet si shkruesi i [[Torah]]s, apo pesë librave të parë të [[Bibla|Biblës]] ([[Zanafilla|Zanafillës]], [[Dalja|Daljes]], [[Levitikët|Levitikëve]], [[Numrat|Numrave]], dhe [[Ligji i përtërirë|Ligjit të përtërirë]]) dhe është një profet i rëndësishëm në [[Judaizmi|Judaizëm]], [[Krishterimi|Krishterim]], [[Islami|Islam]] dhe [[Bahai|Bahaizëm]].
Moisiu sipas përçimeve biblike ështëi dërguari i [[Perëndia|Perëndisë]] që nxori popullin [[izraeli]]t nga [[skllavëria]] e Egjptit dhe e priu atë për 40 vjet në tokën e zgjedhur të premtuar nga Perëndia përmes [[Deti i Kuq|Detit të Kuq]] dhe shkretëtirës. Ai poashtu në një zbulesë hyjnore në [[Mali i Sinait|Malin e Sinait]] mori ligjet e shkruara nga vetë dora e Perëndisë me [[dhjetë urdhëresat]].
 
Sipas Torës Moisiu vdiq në moshën 120 vjeçare (sipas kohëmatjes kalendarike hebraike në vitin 2488, apo në vitin 1272 p.e.r.), pasi pá tokën e premtuar dhe pa mundur ta shkelte atë i urdhëruar nga Perëndia.
 
Emri MusaMoisi (hebr. ''Moshe'') do të thotë "i shpëtuari nga ujrat".
==Historia==
[[Image:Edwin Long 002.jpg|thumb|200px|Gjetja e MusësMoisiut nga Termutis, bija e faraonit. Tablo nga [[Edvin Long]].]]
Sipas Biblës, MusaMoisiu lindi nga një grua hebraike e cila e fshehi atë në kohën kur [[faraoni]] i [[Egjipti]]t urdhëroi vrasjen e të gjithë djemve judenj të sapolindur.
==Moisiu në judaizëm==
 
==MusaMoisiujudaizëmkrishterim==
==MusaMoisiukrishterimislam==
==Musa në islam==
==Shiko edhe==
==Lidhje të jashtme==