Ndryshimi mes inspektimeve të "Cindy Crawford"

5 bytes removed ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Cindy Crawford''' (Cynthia Ann Crawford) u lind më [[20 shkurt]] [[1966]] në DeKalbDe Kalb, [[Illinois]], në [[ShBA]].
Është fotomodele dhe aktore amerikane. (Ekziston edhe një aktore e filmave [[pornografi]]kek, e cila po ashtu e përdor këtë emër).
 
== Fillimet ==
Prej vitit [[1989]] deri [[1995]] Crawford ishte udhëheqëse e emisionit në [[MTV]] „House of Style”. Në vitin [[1992]] u hoqën në [[Norvegjia|Norvegji]] reklamat me foton e saj përgjatë rrugëve, sepse autoritetet norvegjeze vërtetuan një rritje 300% të aksidenteve të automjeteve, pasi që shoferët kishin humbur vëmendjen gjatë vozitjes duke i shikuar fotot e saj.
 
Craword është 1.76 m e gjatë, ka sy dhe flokë ngjyrë kafeje. Karakteristika kryesore e saj si manekine ishte shenja (nishani) mbi buzë. Ajo ishte supermodelja e parë moderne e cila u fotografua lakuriq për “[[Playboy]]” në vitin [[1988]]. Ajo u radhit në listën e “Playboy” në vendin e 5 nga 100 yjet më tërheqëse të [[Shekullishekulli XX|shekullit të XX]]. Ajo ka qenë në faqen e parë të më shume se 600 revistave në tërë botën, sidomos në ato më me renome si në „Vogue”, “W”, “People”, “Harper's Bazaar”, “ELLE” dhe “Allure”.
 
Në vitin [[1997]] u zgjodh nga “Shape Magazine” (pas [[Demi Moore]]-it) në vendin e dytë të femrave më të bukura në botë. Në vitin [[2002]] „People Magazine” e zgjodhi në mesin e 50 njerëzve më të bukur në botë.
 
== Filmografia ==
*The Simian Line ([[2000]]) ... si Sandra
*Cindy Crawford: A New Dimension (2000)
*The Secret World of... Supermodels ([[1998]])
*Beautopia (1998)
*Sesame Street: Elmopalooza! (1998)
*54 (1998)
*Frasier: Halloween (1997)
*Fair Game ([[1995]]) ... si Kate McQueen
*Catwalk (1995)
*Unzipped (1995)
*Cindy Crawford: The Next Challenge Workout ([[1993]])
*Cindy Crawford: Shape Your Body Workout ([[1992]])
*The Secret of my success ([[1987]])
*Days of our lives
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.cindycrawford.com/ CindyFaqja Crawford's Official WebsiteZyrtare]
* [http://www.fmd1.com/models/Cindy_Crawford Cindy Crawford's profile in the FMD-database]
<!--* {{imdb nameemri|id=0000340|nameemri=Cindy Crawford}} -->
 
[[Category:Aktore]]
12.723

edits