Ndryshimi mes inspektimeve të "LaTeX"

11 bytes added ,  12 vjet më parë
v
lidhje
v
v (lidhje)
[[Image:LaTeX logo.svg|thumb|right|200px|[[Shenja dalluese]] LaTeX]]
'''LaTeX''' është një [[gjuhë markup]] dokumentash si dhe [[sistem për përgatitjen e dokumenteve|sistem për përgatitjen e dokumenteve]] për [[programi]]n e [[përgatitja për shtyp|përgatitjes për shtyp]] [[TeX]]. Zakonisht përdoret për përshkrimin e dokumenteve të gjata (p.sh. për përpunimin e librave, të temave të diplomës etj.), për përpunimin e dokumenteve teknike dhe shkencore të cilat përmbajnë [[formula]] të ndërlikuara [[matematikMatematika|matematike]]e dhe profesionistë të tjerë, pasi është më i përshtatshëm se programi MS Word.
 
== Shiko edhe ==
670

edits