Ndryshimi mes inspektimeve të "Carl Friedrich Gauss"

No change in size ,  12 vjet më parë
v
lidhje
v (roboti ndryshoj: pl:Carl Friedrich Gauss)
v (lidhje)
[[Figura:Carl Friedrich Gauss.jpg|thumb|Johann Carl Friedrich Gauss]]
'''Johann Carl Friedrich Gauss''' ([[30 prill]] [[1777]] — [[23 shkurt]] [[1855]]) ishte një matematikan gjerman dhe shkencëtar i gjenisë së lartë që ndihmoi dukshëm në shumë fusha, duke përfshirë [[Teoria e numrave|teorinë e numrave]], [[Analiza|analizën]], [[Gjometria diferenciale|gjeometrinë diferenciale]], [[Gjeodezia|gjeodezinë]], [[magnetizmi]]n, [[Astronomia|astronominë]] dhe [[Optika|optikën]]. Nganjëherë i njohur si "princi i matematikës", Gausi pati një ndikim të shquar në shumë fusha të matematikës dhe shkencës dhe është rradhitur pranë [[LeohnardLeonhard Euler|Ojlerit]], [[Isaac Newton|Njutonit]] dhe [[Arkimedi]]t si një nga matematikanët më të mëdhenj të historisë.
 
==Jeta==
670

edits