Ndryshimi mes inspektimeve të "Mali i Zi"

10 bytes added ,  12 vjet më parë
U kthye versioni 476650 i bërë nga 77.247.249.149 (diskutimet)
(U kthye versioni 476650 i bërë nga 77.247.249.149 (diskutimet))
{{KUTIAMali i Zi}}
'''Mali i Zi''' ''([[Gjuha Malazeze,gjuha|Malazisht]]:Crna ShqipeGora)'' është vend bregdetar në [[Ballkani|Ballkanin Perëndimor]] dhe një prej shteteve më të reja, i pavarësuar më 2006 pas shpërbërjes së Bashkimit Shtetëror Serbi dhe Mal i Zi. Mali i Zi ishte principatë dhe më pas mbretëri e pavarur para aneksimit nga Serbia më 1918.
 
==Historia==
670

edits