Ndryshimi mes inspektimeve të "Amerika Veriore"

3 bytes removed ,  12 vjet më parë
v
v (roboti shtoj: co:America settentriunale)
v (→‎Etimologjia: lidhje)
 
==Etimologjia==
Në përgjithësi pranohet se Amerika Veriore dhe Jugore u emëruan sipas eksploruesit [[Italia|Italian]] [[Amerigo Vespucci]] nga kartografi [[Gjermania|Gjerman]] [[Martin Waldseemüller]]. Vespucci, i cili kishte eksploruar [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]] mes viteve [[1497]] dhe [[1502]], ishte [[Evropa♀4EvropianiEvropa|Evropiani]] i parë që sugjeroi se [[Amerikat]] nuk ishin [[Inditë]] (grupe ishujsh në [[Azi]]), por një tokë tjetër e panjohur më parë pë [[Evropa|Evropianët]]. Më [[1507]], Waldseemüller prodhoi një [[Harta e botës|hartë të botës]], në të cilën ai vendosi fjalën "America" në [[kontinenti]]n e [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]], në mes të [[Brazili]]t të sotëm. Ai shpjegoi logjikën për këtë emër në librin e tij ''Cosmographiae Introductio'',
 
:''ab Americo inventore ... quasi Americi terram sive Americam'' (nga zbuluesi Americus ... si të ishte toka e Americusit, pra Amerika).
670

edits