Dallime mes rishikimeve të "Trupat Mbrojtëse të Kosovës"

ska përmbledhje të redaktimeve
(+ da:TMK)
Dita zyrtar e krijimit të TMK-së është [[21 shtator]] [[1999]].
 
Pas marrveshjes së Kumanovës ndërmjet organizatës ushtarake veri-atlantike NATO dhe ushtrisë Serbe dhe në pajtim me marrveshjen nga Rambuje ishte paraparë çarmatimi i kryengritësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe trasformimi i kësaj Ushtrie popullore në Trupa Mbrojtëse të Kosovës. Me hyrjen e trupave ushtarake të OKB-së nën komandën e NATO-s në Kosovë më [[1999]] filon edhe transformimi i cili përfundon rreth vitit [[2000]]. Udhëheqës i Trupave Mbrojtëse të kosovës është [[Agim Çeku]].
Sipas marrveshjes detyrat dhe të drejtat e TMK-së janë:
* Veprimi për ndalimin dhe zvoglimin dmeve nga katastrofat natyrore dhe aksidentet.
107

edits