Dallime mes rishikimeve të "Jericho"

9 bytes removed ,  16 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(duhet info per albumin e 2005)
vNo edit summary
'''Jericho''' është grup relativisht i ri roku nga [[Kosova]]. Grupi ekziston në një formë apo tjetër që nga viti 1994. Emrin '''Jericho Walls''' e mori më 1996, i cili 2001 u shëndrruar në Jericho më 2001. Shfaqja e parë në publik u bë më 1997, kur edhe u inçizua kënga dhe u filmua video spoti i parë ''This is my home''. Stili i tyre, i përafërt me atë të grupit amerikan [[Rage Against the Machine]], njihet si rep metal (ose repkorë). Jericho mund të jetë grupi i vetëm shqiptarë që krijon në këtë rrymë muzikore. Anëtarët e grupit janë Petrit Çarkaxhiu apo Rrusta (këngëtar dhe kompozitor), Nderim Ramadani (solo kitarist), Luan Osmani (bas kitarist), dhe Visar Regja (baterist).
 
Këngët e Jericho Walls janë në shqip ose anglisht. Ato karakterizohen me tekste plotë zemërim rebelues. Këngët në shqip këndohen në [[Gegë|dialektin gegë]] dhe inkuadrojnë ritme etnike shqiptare nga Kosova. Ndër këngët e pakëta të grupit janë ''Don’t F*** with Albanians'', ''Freedom'', ''KLA'', ''Zgjohu'', dhe ''Tomlin e nanes''. Më 2002 grupi fitoj vendin e parë në koncertin Ritëm e Pop të organizuar nga BBC në Prishtinë.