Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Moravës së Binçës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
Morava e Binçes rrjedh nëpër fushen e [[Anamorava|Anamoravës]] nëpër Velekincë e deri në ngushticen e [[Konçuli]]t kalon në [[Lugina e Preshevës|Luginën e Preshevës]] ku pas 49 km gjatësi i bashkohet Morava e Vogel e Preshevës në afërsi të [[Bujanoci]]t.
 
Prej fshatit Paisjan derite Dobërçani (Mireshi) , Morava e thellon shtratin e saj në formacione tw vjetra të paleozoikut, duke formuar grykën e gjatë 16 km, të quajtur Gryka e Gjilanit. me të dalë prek kësaj gryke , Morava zgjeron shtratin e vet në gjatësi prej 10 km. Në këtë pjesë merr degen e majtë krivarekën dhe sëbashku me Moraven formon Gryken e Konçulit dhe del në teritorin e Kosovës Lindore.
 
Morava e Binçes i takon pellgut të [[Deti i Zi|Detit të Zi]]. Bashkohet me Moravën Perendimore të cilat bashkohen dhe derdhen në [[Danubi|Danub]] e pastaj në [[deti i Zi|Detin e Zi]].