Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Moravës së Binçës"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''MoravaMorahttp://upload.wikimedia.org/skins/common/images/button_link.pngva e Binçes''' është lum në [[Kosovë]]. Morava e Binçes buron në [[Malet e Karadakut]] (Malet e Zeza) në teritorin e Maqedonisë[[Maqedoni]]së në jug të [[Vitia|Vitisë]] e në veri të [[Shkupi]]t. Dy rrjedha formojnë Prronin e Madh, i cili kur të kalon kufirin njihet si Morava e Binçes. Emrin e ka marr nga vendbanimi [[Binçë]].
 
Morava e Binçes rrjedh nëpër fushen e [[Anamorava|Anamoravës]] nëpër [[Velekincë]] e deri në ngushticen e [[Konçuli]]t kalon në [[Lugina e Preshevës|Luginën e Preshevës]] ku pas 49 km gjatësi i bashkohet Morava e Vogel e Preshevës[[Preshevë]]s në afërsi të [[Bujanoci]]t.
 
Prej fshatit [[Paisjan]] derite [[Dobërçani]] (Mireshi) , Morava e thellon shtratin e saj në formacione të vjetra të paleozoikut, duke formuar grykën e gjatë 16 km, të quajtur Gryka e Gjilanit. meMe të dalë prek kësaj gryke , Morava zgjeron shtratin e vet në gjatësi prej 10 km. Në këtë pjesë merr degen e majtë krivarekënKrivarekën dhe sëbashkusë bashku me Moraven formon GrykenGrykën e Konçulit[[Konçuli]]t dhe del në teritorin e Kosovës[[Lugina e Preshevës|Luginës së LindorePreshevës]].
 
Morava e Binçes i takon pellgut të [[Deti i Zi|Detit të Zi]]. Bashkohet me Moravën Perendimore të cilat bashkohen dhe derdhen në [[Danubi|Danub]] e pastaj në [[deti i Zi|Detin e Zi]].