Ndryshimi mes inspektimeve të "Galileo Galilei"

4.526 bytes added ,  12 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Arian leka (diskutimet) në versionin e fundit nga JAnDbot.
(Faqja u zëvendësua me 'galileo galilei vdiq ne nje furr te druve ne rome pasiqe e kisha katolike kishte urdheruar ta digjnin ate per shkak te zbulimeve shkencore qe toka eshte e rrumbullaket e jo...')
v (U kthyen ndryshimet e Arian leka (diskutimet) në versionin e fundit nga JAnDbot.)
[[Figura:Galileo.arp.300pix.jpg|thumb|right|180px|Galileo Galilei - portret nga [[Justus Sustermans]], 1636]]
galileo galilei vdiq ne nje furr te druve ne rome pasiqe e kisha katolike kishte urdheruar ta digjnin ate per shkak te zbulimeve shkencore qe toka eshte e rrumbullaket e jo ne forme te pllakes
[[Image:Galileo Galilei01.jpg|thumb|right|180px|Statujë; [[Uffizien]], Firence]]
 
'''Galileo Galilei''' (lindi më [[15 shkurt]] [[1564]] në [[Piza]]; vdiq më [[8 janar]] [[1642]] në [[Arqetri]] të [[Firenca|Firences]]), ishte një [[matematika]]n, [[fizika]]n, [[Astronomia|astronom]] dhe [[Filozofia|filozof]] [[italia]]n. Renditet si një nga [[Shkenca|shkencëtarët]] më të mëdhenj të kohës moderne. Galileo njihet si "babai" i shkencës dhe "babai i fizikës moderne".
 
Emri i tij është i lidhur me ndihmesa të rëndësishme në [[Dinamika|dinamikë]] ([[Parimi i plogështisë]], ligji i rënies së sendeve të rënda) dhe në [[Astronomia|astronomi]] (me zbulimin e [[Boshti tokësor|rrotullimit]] të [[Toka|tokës]], të [[Njollat diellore|njollave diellore]], të maleve [[Hëna|Hënore]], të [[Sateliti|sateliteve]] të [[Jupiteri]]t, fazave të [[Afërdita|Afërditës]], yjet që përbëjnë [[Rruga e Qumështit|Rrugën e Qumështit]] dhe përmirësimin e [[teleskopi]]t) dhe me futjen e [[Mënyra shkencore|mënyrës shkencore]] (përmendur shpesh si ''mënyra galileane''). U padit se donte të përmbyste [[Filozofia natyrore|filozofinë natyrore]] [[aristoteli]]ane dhe [[Bibla|Shkrimet e Shenjta]], dhe prandaj u dënua nga [[Kisha katolike romake|kisha katolike]] si [[Herezia|heretik]] dhe u detyrua të japë dorëheqjen mbi bindjet e tij astronomike, më [[22 qershor]] [[1633]].
==Jeta==
 
==Galileo dhe shkenca==
==Galileo dhe arti==
 
==Artikuj bashkëlidhës==
==Lidhje të jashtme==
 
{{mate-cung}}
{{astronomi-cung}}
 
[[Category:Astronomë italianë]]
[[Category:Matematikanë italianë]]
[[Category:Fizikanë italianë]]
[[Category:Filozofë italianë]]
[[Category:Lindje 1564]]
[[Category:Vdekje 1642]]
 
{{Link FA|als}}
{{Link FA|bg}}
{{Link FA|de}}
 
[[als:Galileo Galilei]]
[[an:Galileo Galilei]]
[[ar:غاليليو غاليلي]]
[[arz:جاليليو جاليلى]]
[[ast:Galileo Galilei]]
[[az:Qalileo Qaliley]]
[[bat-smg:Galėlies Galėliejos]]
[[bcl:Galileo Galilei]]
[[be:Галілеа Галілей]]
[[be-x-old:Ґалілеа Ґалілей]]
[[bg:Галилео Галилей]]
[[bn:গ্যালিলিও গ্যালিলি]]
[[br:Galileo Galilei]]
[[bs:Galileo Galilej]]
[[ca:Galileo Galilei]]
[[cs:Galileo Galilei]]
[[cy:Galileo Galilei]]
[[da:Galileo Galilei]]
[[de:Galileo Galilei]]
[[diq:Galileo Galilei]]
[[el:Γαλιλαίος Γαλιλέι]]
[[en:Galileo Galilei]]
[[eo:Galilejo]]
[[es:Galileo Galilei]]
[[et:Galileo Galilei]]
[[eu:Galileo Galilei]]
[[fa:گالیلئو گالیله]]
[[fi:Galileo Galilei]]
[[fiu-vro:Galilei Galileo]]
[[fr:Galileo Galilei]]
[[ga:Galileo Galilei]]
[[gan:伽利略]]
[[gd:Galileo Galilei]]
[[gl:Galileo Galilei]]
[[he:גלילאו גליליי]]
[[hi:गालीलेओ गालीलेई]]
[[hr:Galileo Galilej]]
[[ht:Galileo Galilei]]
[[hu:Galileo Galilei]]
[[hy:Գալիլեո Գալիլեյ]]
[[ia:Galileo Galilei]]
[[id:Galileo Galilei]]
[[ie:Galileo Galilei]]
[[io:Galileo Galilei]]
[[is:Galíleó Galílei]]
[[it:Galileo Galilei]]
[[ja:ガリレオ・ガリレイ]]
[[jv:Galileo Galilei]]
[[ka:გალილეო გალილეი]]
[[kaa:Galileo Galilei]]
[[kab:Galileo Galilei]]
[[ko:갈릴레오 갈릴레이]]
[[ku:Galileo Galilei]]
[[la:Galilaeus Galilaei]]
[[lad:Galileo Galilei]]
[[lb:Galileo Galilei]]
[[lij:Galileo Galilei]]
[[lt:Galileo Galilei]]
[[lv:Galileo Galilejs]]
[[mk:Галилео Галилеј]]
[[ml:ഗലീലിയോ ഗലീലി]]
[[mn:Галилео Галилей]]
[[mr:गॅलेलियो गॅलिली]]
[[ms:Galileo Galilei]]
[[mt:Galileo Galilei]]
[[nah:Galileo Galilei]]
[[nds:Galileo Galilei]]
[[nl:Galileo Galilei]]
[[nn:Galileo Galilei]]
[[no:Galileo Galilei]]
[[nov:Galileo Galilei]]
[[oc:Galilèu Galilei]]
[[pag:Galileo Galilei]]
[[pam:Galileo Galilei]]
[[pih:Galileo Galilei]]
[[pl:Galileusz]]
[[pms:Galileo Galilei]]
[[pt:Galileu Galilei]]
[[qu:Galileo Galilei]]
[[ro:Galileo Galilei]]
[[ru:Галилей, Галилео]]
[[scn:Galileu Galilei]]
[[sco:Galileo Galilei]]
[[sh:Galileo Galilej]]
[[simple:Galileo Galilei]]
[[sk:Galileo Galilei]]
[[sl:Galileo Galilei]]
[[sr:Галилео Галилеј]]
[[sv:Galileo Galilei]]
[[ta:கலீலியோ கலிலி]]
[[te:గెలీలియో గెలీలి]]
[[th:กาลิเลโอ กาลิเลอี]]
[[tl:Galileo Galilei]]
[[tr:Galileo Galilei]]
[[uk:Галілео Галілей]]
[[uz:Galileo Galilei]]
[[vi:Galileo Galilei]]
[[vo:Galileo Galilei]]
[[yi:גאלילעא גאליליי]]
[[zh:伽利略·伽利莱]]
[[zh-yue:伽利略]]
59

edits