Ndryshimi mes inspektimeve të "Sintisajzeri"

907 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Sintisajzeri''' ''(anglisht: '''Synthesizer''')'' është instrument elektronik i cili prodhon një shumëllojshmëri të zërave duke përpunuar d...)
 
[[Figura:KorgOasys.jpg|thumb|right|300px|[[Korg OASYS]], sintisajzeri i cili punon nëpërmjet [[Sistemi operativ|sistemit operativ]] [[Linux]]]]
'''Sintisajzeri''' ''(anglisht: '''Synthesizer''')'' është [[Instrumenti elektronik|instrument elektronik]] i cili prodhon një shumëllojshmëri të [[Zëri|zërave]] duke përpunuar dhe kombinuar [[Signali|signalet]] e [[Frekuenca|frekuencave]] të ndryshme. Sintisajzeri digjital modern përdor [[Mikroprocesori|mikroprocesorin]] sintetizues të frekuencave për të llogaritur funksionet matematikore, të cilat përpunojnë signalet e frekuencave të ndryshme. Ekzistojnë tre lloje kryesore të sintisajzerëve, të cilët dallojnë për nga operimi: [[Sintisajzeri analog|analog]], [[Sintisajzeri digjital|digjital]] dhe sintisajzeri i bazuar në [[Softsynth|software]]. Sintisajzerët krijojnë [[Signali elektrik|signale elektrike]] në vend të signaleve akustike, të cilët në fazën e fundit përforcohen (prodhohen) përmes altoparlantave apo dëgjueseve.
 
[[Category:Instrumente elektronike]]
 
[[bs:Sintisajzer]]
[[bg:Синтезатор]]
[[ca:Sintetitzador]]
[[cs:Syntezátor]]
[[da:Synthesizer]]
[[de:Synthesizer]]
[[en:Synthesizer]]
[[et:Süntesaator]]
[[es:Sintetizador]]
[[eo:Sintezilo]]
[[fr:Synthétiseur]]
[[id:Synthesizer]]
[[it:Sintetizzatore]]
[[he:סינתיסייזר]]
[[hu:Szintetizátor]]
[[nl:Synthesizer]]
[[ja:シンセサイザー]]
[[no:Synthesizer]]
[[pl:Syntezator]]
[[pt:Sintetizador]]
[[ru:Синтезатор (музыкальный инструмент)]]
[[sl:Sintetizator]]
[[sr:Синтисајзер]]
[[fi:Syntetisaattori]]
[[sv:Synthesizer]]
[[th:เครื่องสังเคราะห์เสียง]]
[[tr:Synthesizer]]
[[uk:Синтезатор]]
[[zh:合成器]]