Dallime mes rishikimeve të "Isokrati"

3 bytes added ,  17 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Isocatis'''</br>
 
'''( rreth [[436 p.e.s.]] - [[338 p.e.s.]] )'''
 
U lind në [[Athinë]] në vitin 436 [[p.e.s]] dhe vdiq po këtu në moshen 100 vjeçare ([[338 p.e.s.]]). Ishte [[oratori|orator]] i njohur dhe mësues i [[retorika|retorikës]]. Në [[Kio]] e më von edhe në [[Athinë]] hapi shkollën e oratorisë dhe e ngriti zhvillimin e artit të fjalës. Në shkollën e Isokratit morren mësime historianë, poetë e burra shteti të mëvonshëm. Kishe mardhënje të mira më shumë prijës dhe mbretë të kohës së tij.
 
Ëndrra e tij ishte të gjente një mbret i cili do të bashkonte prirsit grekë në luftë kundër persëve.
24.783

edits