Ndryshimi mes inspektimeve të "Sintisajzeri"

25 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ar:سانتيسيزور)
Sintisajzerët në mënyrë tipike janë të kontrolluar nga tastiera e stilit të [[Piano|pianos]], ku sustat funksionojnë si kyqës të [[Qarku elektrik|qarqeve elektrike]]. Megjithëse [[Tastiera (muzikë)|tastierat]] janë kontrolluesit e zakonshëm të sintisajzerëve, veglat tjera si kontrolleri frymorë i stilit të [[Saksofoni|saksofonit]], [[Kitara elektrike|kitarat elektrike]] të pajisura me [[MIDI]], apo [[Kompjuteri|kompjuterët]] gjithashtu përdoren për të kontrolluar sintisajzerët. Sintisajzerët mund të prodhojnë një shumëllojshmëri të zërave, duke i imituar zërat e instrumenteve të tjera apo duke prodhuar zëra të ri të padëgjuar më parë.
 
Sintisajzeri i parë është shpikur në vitin 1876 nga [[Elisha Gray]], i cili njihet për shpikjen e [[Prototipi|prototipit]] të [[telefoni]]t. [[Robert Moog]] krijoi sintisajzerin revolucionar i cili u përdor nga [[Wendy Carlos]] në albumin ''[[Switched-On Bach]]'' (1968), inçizim i famshëm i cili njoftoi shumë muzikantë me zërin e sintisajzerëve. Në vitet 1970, sintisazjerët u bënë instrumente portale dhe kështu përdorimi i tyre u bë shumë më i lehtë në performancat live. Në fillimin e viteve 1980, [[Kompania|kompanitë]] si [[Yamaha]] filluan të shitnin sintisajzerë me çmime modeste, si [[Yamaha DX7]]. Në të njëjtën kohë u zhvillua sistemi [[MIDI]], i cili e bëri më të lehtë integrimin dhe sinkronizimin e sintisajzerëve me instrumentet tjera elektronike. Në vitet 1990, sintisazjerëve kompleks më nuk iu nevojitej [[hardware|hardveri]] special, dhe filluan të paraqiten si [[Programi kompjuterik|programe]] për [[PC]].
 
[[Category:Instrumente elektronike]]