Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

120 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ro:Đeravica)
[[Figura:Gjeravica during the night.jpg|thumb|250px|Gjeravica gjatë natës.]]
 
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në Alpet Kosovare- (Bjeshket e NEMUNANemuna), (edheeedhe pse lartesijalartesia e vertete mund te eshtejete per disa metra me e madhe, ende e pa konfirmuarpakonfirmuar nga GPS),. ndersaRadhitet rradhitetsi maja e dyte pas majes se malitMalit Korab i cili gjendet ne alpetAlpet shqipetareShqiptare dhe ka lartesine 2764 metra, Maja e Korabit/Mali i Korabit); height from the sea level 2753 m (older data) or 2764 m (newer data confirmed by GPS)41º48'N-20º30'E).
 
Kjo maje malore gjindetgjendet në perendim të Kosovës, gjegjësisht në vargemaletvargmalet e Bjeshkeve te Nemuna qe ndajne kufirin shteteror te komunës se Deçanit-Republikes se Kosoves me Shtetin ShqipetarShqiperine. Maja e GJERAVICESGjeravices gjendet në gjerësinë gjeografike veriore N 42.53° dhe E 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
Kjo eshte njera nga Atraksionetatraksionet Turistiketuristike me te vizituara nga Alpinistealpinistet tee shteteve te ndryshme qe nga viti 1975.
 
Kjo eshte njera nga Atraksionet Turistike me te vizituara nga Alpiniste te shteteve te ndryshme qe nga viti 1975.
==Lidhje të Jashtme==
http://www.summitpost.org/mountain/rock/173204/-272-eravica.html