Ndryshimi mes inspektimeve të "Kontrasti"

1.678 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ca:Contrast (visió))
- '''''Kontrasti''''' vjen nga [[Gjuhafrengjishtja Latine|latinishtja]]contraste ''contra''= përndryshim kundëri qëndrimmadh, gjendjekundershti.
-
 
- Kontrasti ndertohet duke vene perballe ne menyre te theksuar dy karaktere njerezore,dy sende a dukuri,por duke kundervene figura a tablo te tera,jo ane ane te vecanta,si te antiteza.
Në teknik si kontrast merret ndriçueshmëria e një fotografie. Në të kaluarën dhe tani në teknikat e përdorura gjatë pkturimit , kontarsti ka luajtur një rolë të veqantë, me anën e kësaj teknike arrihen shumë efekte tërheqëse. Përdorimi i kontrastit bëhet në disa lëmi të fotografsë, vetit themelerore të kontrastit të një fotografie janë:
-
* ndryshimi ndrçim-terrë
- Kontrasti tregon nje kundershti te fuqishme,nje skajshmeri te dyfishte.Ajo qe i jep fuqi me te madhe kontrastit eshte se figuratvihen afer njera-tjetres.Midis antitezes dhe kontrastit nuk ka kufij te prere.
* ndryshimi ngrohët-ftohtë
-
* ndryshimi brenda noancës së ngjyrës
- Per shembull :
* kontrasti komplementar
-
* cilësia kontrastit
- Ne romanin ne vargje te Aleksander Pushkinit - Eugjen Onjegin, heroit kryesor Onjeginit,qe eshte i matur e gjakftohte, i vihet perballe nje shok gjaknxehte e shume i rrembyer sic eshte Lenski.
* sasia kontrastit
-
* simulimi i kontrastit
*- Ja nje shembull kontrasti suksesivnga letersia shqipetare :
-
 
- Kur nenat tona halleshumta
Kontrasti është një ndër kriteret kryesore të cilësisë së filmit apo fotografisë. Ndryshimi në mesë të pjesës së errët dhe të ndriçuar luhatet brenda një brezi. Ky ndryshim është deri në një shkallë kur qartësia e fotografisë fillon të humbet. Kjo ndodhë gjatë ndriçim pjesët zbardhura fillojnë të verbojnë. Për këtë sikurse për mikroskopët edhe për objektivin kontrasti luan një rolë vendimtarë për kualitetin e tyre.
- mbeshtetnin kokat siper trungut,
 
- ajo porosiste ne vende te huaja
Te [[Video]] dhe [[Fotografia digjitale]] problemi i kontrastit është dukshëm më i theksuar. kjo ndodhë pasi që pranuesit (senzorët), e përgjysmojnë brezin e kontrastit. Këtu luan një rolë të rëndësishëm zgjedhja e ISO-ndjeshmërisë: Vlerat e larta të ISO- ndjeshmërisë zakonisht janë për një brez të vogël të kontrastit. Brezi i ngushtë i kontrastit shkakton që pjesët e ndritshme të fotografisë paraqiten shumë të ndritshme, për deri sa pjesët e errëta paraqiten të errëta. Në të vërtet këto fotografi kanë një brez më të ngushtë që shkakton paraqitjen e më pak detajeve mirëpo për shikuesin krijon përshtypje të një sasie më të madhe të kontrastit. Gjatë përpunimit të materialit digjital është më mirë të jetë një brez më i madh i kontrastit.
- kolltuke te modes me te fundit.
 
-
Brezi prej 1:40 i kontrastit për [[Fotografia digjitale|Fotografin digjitale]] është i mirë dhe i mjaftueshëm. Për këtë edhe fotot digjitale duhet të përpunohen me programe operuese përkatëse në "lavoret digjitale".
- Kur nenat tona stomak boshe
 
- punonin njezet ore ne dite,
Simboli i kontrastit në teknik është germa [[K]] dhe përkufizohet si:<math>K=\frac{I_{max}-I_{min}}{I_{max}+I_{min}}</math>
- ajo urdheronte nje sherbetore
 
- ta krihte me kreher te florinjte.
ku me I është paraqitur [[intensiteti i dritës]].
-
 
- ([[Ndoc Gjetja]] - Kontrast)
Termi kontrast përpos në teknik përdoret edhe në lëmi tjera dhe në jetën e përditshme për ë krahasuar dy elemente (gjëra) të kundërta njëra me tjetrën, p.sh.: pasuria, varfëria.
-
 
- Per te dyja strofat,dy vargjet e para jane ne kontrast me vargun e trete e te katert.
[[Category:Politeknik]]
 
[[ca:Contrast (visió)]]
[[da:Kontrast (lys)]]
[[de:Kontrast]]
[[en:Contrast (vision)]]
[[es:Contraste]]
[[fr:Contraste]]
[[it:Contrasto]]
[[ja:コントラスト]]
[[ko:대비 (그림)]]
[[nl:Contrast]]
[[no:Kontrast (lys)]]
[[ru:Контрастность]]
[[scn:Cuntrastu]]
[[sk:Kontrast]]
[[sv:Kontrast]]
306

edits