Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

33 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Gjeravica during the night.jpg|thumb|250px|Gjeravica gjatë natës.]]
 
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në Alpet Kosovare (Bjeshket e Nemuna), eedheedhe pse lartesialartësia e vertetevërtetë mund te jetejetë perpër disa metra me e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e dytedytë pas majesmajës se Malitmalit Korab i cili gjendet ne Alpet Shqiptareshqiptare dhe ka lartesinelartësinë 2764 metra, (Maja e Korabit/Mali i Korabit 41º48'N-20º30'E).
 
Kjo maje malore gjendet në perendimperëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e BjeshkeveBjeshkëve te Nemuna qe ndajnendajnë kufirin shteterorshtetëror te komunës se Deçanit me ShqiperineShqipërinë. Maja e GjeravicesGjeravicës gjendet në gjerësinë gjeografike veriore N 42.53° dhe E 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
Kjo eshteështë njeranjëra nga atraksionet turistike me te vizituara nga alpinistetalpinistët e shteteve te ndryshme qe nga viti [[1975]].
 
==Lidhje të Jashtme==
http://www.summitpost.org/mountain/rock/173204/-272-eravica.html
 
{{KO-gjeo-cung}}
 
[[Category: Male në Kosovë]]