Dallime mes rishikimeve të "Bixhova"

201 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (U kthyen ndryshimet e 77.29.161.180 (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.)
No edit summary
{{Infobox MKD fshat|
| foto harta=
{{Harta fshat MKD|Llojani |41|13|48|20|41|53}}
| emri='''{{PAGENAME}}Bixhova'''
| komuna=[[Komuna e Strugës]]
| banor=546<small>(2002)</small>
| posta=6338
| telefonik= (+389) (46) 708 ...
| lartësia=
| latitude= 41° 13' 48" veri
| longitude= 20° 41' 53" lindje
| web= www.bixhovari.4t.com
}}
'''Bixhova''' është një fshat në [[Komuna e Strugës|Komunënkomunën e Strugës]], Maqedoni.
 
== Gjeografia ==
Bixhova është fshat në rrethinën e Strugës. Fshati shtrihet 6 km larg qytetit. Bën pjesë në grupin e fshatrave të vogla dhe është një fshat i cili ka filluar të popullohet gjatë viteve të 50-ta.
Bixhova eshte fshat ne rrethinen e struges. Nga qyteti eshte larg 6 km , nese udhetoni me makine do tju duhet 10 minuta .
Hyn ne grupin e fshatrave te vogla , dhe eshte nje fshat i cili ka filluar te popullohet gjat viteve 50-ta.
Afer 50% e banoreve ndodhen ne mergim se bashku me familjet , gje kjo qe ka ndikuar ne numrin paket te banoreve.
 
AferAfër 50% e banorevebanorëve ndodhen ne mergimmërgim se bashku me familjet , gjegjë kjo qe ka ndikuar ne numrin pakete pakët te banorevebanorëve.
Fshati shtrihet ne ultesir dhe paraqet nje toke te mire per zhvillimin e bujqesise.
 
Fshati shtrihet ne ultesirultësirë dhe paraqet njenjë toketokë te miremirë perpër zhvillimin e bujqesisebujqësisë.
 
== Demografia ==
Sipas të dhënave statistikore të vitit 2002 fshati ka 546 banorë nga të cilët 421 janë shqiptarë, 118 sllavo-maqedonë dhe 7 të tjerë.
 
== Ekonomia ==
 
== Shih edhe ==
 
 
== Lidhje të jashtme ==