Dallime mes rishikimeve të "Sun Microsystems"

v
Shtova ne reference indikator per gjuhen Angleze
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(commonskat)
v (Shtova ne reference indikator per gjuhen Angleze)
[[Image:Sun Microsystems logo.svg|thumb||205px|right|Marka zyrtare e Sun Microsystems]]
'''Sun Microsystems, Inc.''' është një kompani ndërkombëtare që merret me prodhimin dhe shitjen e kompjuterëve, komponentëve të kompjuterëve, softuerit për kompjuterë si dhe merret me shërbime të teknologjisë informative. Kompania u themelua më 24 Shkurt, 1982 <ref>{{cite web | title = The Glamor in Mass Transit | url = http://blogs.sun.com/jonathan/entry/brutal_efficiency_virtualization_by_another | date= [[24 Shkurt]] [[2007]] | accessdate= 2009-01-16 | publisher = [[Sun Microsystems, Inc.]]}} - {{en}}</ref> dhe zyrën qendrore e ka në Santa Klara, Kaliforni (pjesë e Luginës së Siliciumit).
 
Produktet e Sun përfshijnë serverë dhe kompjuterë të punës të cilët janë të bazuar në procesorin SPARC (të dizajnuar nga vet Sun), si dhe në procesorin Opteron nga kompania [[AMD]], dhe atë Xeon nga kompania [[Intel]]. Në produkte tjera hyjnë sistemet për deponimin e të dhënave, softuerë të ndryshëm duke përfshirë sistemin operativ Solaris, vegla zhvillimi, infrastrukturë të uebit, si dhe aplikacione për menagjimin e identitetit. Teknologjitë tjera që janë të ndërtuara nga Sun përfshinë [[Java_(gjuhë_programimi)| Platformën Java]] si dhe [[NFS]] protokollin.
106

edits