Dallime mes rishikimeve të "Motorola"

73 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{joref|20 Janar 2009}}
 
'''Motorola''' eshteèshtè njenjè kompani e madhe elektronike Amerikane.Motorola prodhon mikroprocesormikroproçesor telefonetelefonè celular,si dhe shumeshumè komponentekomponentè te tjeretjerè te ciletcilèt perdorenpèrdoren ne shumeshumè fusha te elektronikeselektronikès,si dioda qarqe te integruar etj.
 
Qendra eshteèshtè ne Cikagoçikago.
 
Motorola eshteèshtè themeluar ne vitin 1928 ku mbante njenjè emeremèr tjetertjetèr.
 
'''Galvin Manufacturing Corporation'''.E cila u nderrruandèrrrua ne vitin 1947 me emrin Motorola qe mban dhe sot.
 
Motorola zhvilloi dhe sistemin e identifikimit biometrik '''AFIS'''.
 
NjeNjè nga mkoprocesoretmkoproçesorèt e pareparè qe prodhoi Motorola (68000) ishte ne bazat e kompjuterevekompjutèreve te pareparè nder te ciletcilèt APPLE MEKINGTOSH.
 
KohetKohèt e fundit mororola doli ne treg me telefonettelefonèt '''RAZR V3''' model qe pati njenjè sukses te jashtzakonshemjashtzakonshèm.
 
Karakteristika e vecantevecantè e ketijkètij modeli ishte spesori i tij vetemvetèm 14mm14 mm cka beribèri qe ne vitin 2004 te qendronteqèndronte ne elitenelitèn e merkatos si njenjè nga prodhimet me te shitur.
 
Dhe ne ditetditèt e sotme Motorola mbetet njenjè nga kompanitekompanitè elektronike me te fuqishme dhe me te sukseshme ne te gjithegjithè botenbotèn.
 
{{org-cung}}
Anonymous user