Dallime mes rishikimeve të "Gjuha shqipe"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: co:Lingua albanese)
|shtet = [[Shqipëria|Shqipëri]], [[Kosova|Kosovë]], [[Republika e Maqedonisë]], [[Serbia]] [[Mali i Zi]], [[Greqia|Greqi]], [[Turqi]], [[Italia|Itali]], dhe vende të tjera
|vendi = Evropa Juglindore
|folës = 308 milion në mbarë botën
|renditja = 45
|familja = [[Indoevropiane]]