Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

No change in size ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Gjeravica during the night.jpg|thumb|250px|Gjeravica gjatë natës.]]
 
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në Alpet Kosovare[[Prokletije]] (Bjeshket e Nemuna), edhe pse lartësia e vërtetë mund të jetë për disa metra më e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e dytë pas majës së malit Korab i cili gjendet në Alpet shqiptare dhe ka lartësinë 2764 metra, (Maja e Korabit/Mali i Korabit 41º48'N-20º30'E).
 
Kjo maje malore gjendet në perëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e Bjeshkëve të Nemuna që ndajnë kufirin shtetëror të komunës së Deçanit me Shqipërinë. Maja e Gjeravicës gjendet në gjerësinë gjeografike veriore 42.53° dhe 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
Anonymous user